کد خبر : 8025
Print Print Print

داعش و پروژه "ارزان کردن مرگ" در اروپا

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۰

Image titleسربداران نیوز/مهران صولتی:داعش حملات فرامرزی خود را بر اروپا متمرکز کرده است .با حمله چند باره داعش به قلب اروپا و اینک مقر پارلمان این قاره در اوایل فروردین ، هم اینک " مرگ آفرینی " به برنامه اصلی داعش در ابعاد فرامرزی این دولت مستعجل تبدیل شده است.از ابتدای نضج گیری و قوام یافتن داعش در اروپا جهانیان شاهد اجرای "تئاتر مرگ " توسط این فرقه خشن در سوریه و عراق بودند .

 فرآیند کشتار نیز طوری تدارک می شد که به ورطه تکرار نیفتد و از نظر رسانه ای کاملا به روز باشد. این نمایش با سربریدن جیمز فولی انگلیسی آغاز و در یک روند تکاملی با غرق کردن ، آتش زدن ، منفجر کردن ، پرت کردن از ارتفاع و ... ادامه یافت.فرآیند اجرای این تئاتر هم کاملا هوشمندانه و در جهت القای حس حقارت در محکوم بخت برگشته و در عوض افزایش احساس خداوندگاری در حاکم تنظیم شده بود.اجرای بی عیب ونقص" تئاتر مرگ" برای داعش از چنان اهمیتی برخوردار بود که کوشیده می شد با جلوگیری از هر گونه اختلال در آن، تاثیر حداکثری بر تماشاگران به جا گذارد .از همین رو به محکومان مسکن های قوی تزریق می شد تا کنترل بدن آن ها به اوج خود برسد."تئاتر مرگ" به دنبال عبور از خط قرمز غرب در شکل دادن به تمدن جدیدش بود.

"زندگی آری ، مرگ نه " ، روندی که می شد آن را در دو سده اخیر تحولات غرب مشاهده کرد : افزایش بهداشت ، کاهش مرگ و میر ، افزایش رفاه ، تاکید بر بهزیستی و ... همه و همه در چارچوب تقدیس زندگی و به فراموشی سپردن مرگ خلاصه می شد. لیبرالیسم هم اعلام کرده بود که به دنبال افزایش لذت و کاهش درد برای آحاد انسان هاست و چه دردی جان فرساتر از مرگ می توان سراغ گرفت. نوربرت الیاس جامعه شناس آلمانی از    " تنهایی دم مرگ " سخن می گوید و اینکه همان غرب در تداوم تمدن سازی خود کوشیده است تا مرگ را به کنج خلوت  بیمارستان ها کشانده و هرچه بیشتر نامرئی سازد و اینکه " مرگ اندیشی" در این تمدن هر چه بیشتر سرکوب و از فضای عمومی محو می شود. آدمیان از کودکی می آموزند که به زندگی بیندیشند و مرگ را در پرانتز قرار دهند.از همین رو است که بعد از رویداد ناگزیر جنگ جهانی دوم که اروپاییان مرگ را با گوشت و پوست خود لمس کردند رسانه های غربی می کوشند تا با سانسور مرگ در سایر مناطق جهان ( عراق ، افغانستان و ... ) هم از حجم اعتراضات ضدجنگ فعالان حقوق بشر بکاهند و هم از رویت پذیری و عادی شدن مرگ در اذهان شهروندان خود جلوگیری نمایند.

اما داعش در سویه مقابل می کوشد تا با عبور از حصار امنیتی اروپا ،مرگ را در این سرزمین رویایی ارزان سازد .چرا که مرگ و زندگی نسبتی تنگاتنگ دارند و مرگ ارزان ، زندگی ارزان به دنبال می آورد. از همین رو  فعالین حقوق بشر همواره به دنبال تخفیف در مجازات های قضایی جهت تاکید بر ارزشمند بودن زندگی و نفی مرگ هستند . با ظهور رادیکالیسم مذهبی از جنس طالبان ، القاعده و داعش ،  هم اکنون در خاورمیانه مرگ را ارزان می فروشند . مسلمانان با ارزان کردن مرگ ، زندگی را هم ارزان کرده اند . آنان که راحت جان می دهند ، راحت تر هم جان می گیرند ( استفاده از جلیقه های انفجاری در حملات انتحاری ) و این است قصه پر غصه ی حضور افراطی گری اسلامی در خاورمیانه. هیچ تمدنی بر بنیاد " مرگ آفرینی "  قابل تحقق نیست. باید از مرگ به زندگی گذر کرد...

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

​برجام به سبزوار رسید

جایگاه ویژه دکتر شریعتی

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

سیاسی ترین سالگرد شریعتی در سبزوار!

شریعتی را وامدار زر و زور و تزویر نسازیم

این باغ با همه گل هایش زیباست..

چرا امروزه درک علی دشوار شده است ؟

عکس/پرونده پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سبزوار بسته شد

​ریزش ها و رویش های پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سبزوار

نقش فعال طبقه متوسط در ایجاد مشارکت حداکثری بی بدیل بود

تاریخ انقلاب اسلامی را می توان در اشعار استاد سبزوار دید

درس های صعود تیم ملی به جام جهانی برای نظام تصمیم گیری کشور!

حکایت خواندنی نخستین موزه نفت کشور در سبزوار

" آتش به اختیار"، و چالش میان عقلانیت و انقلابی گری! ​

ترقه بازی های داعش در تهران و شیشه عمری که به ثانیه می زند​

داعش جنبش مرگ خواهی (بخش دوم )

داعش جنبش مرگ خواهی (بخش اول )

تلنگری مسئولانه

ده نکته درباره حادثه تروریستی امروز تهران!

داعش و پروژه "ارزان کردن مرگ" در اروپا

امام خمینی و پوپولیسم رهایی بخش!

چرا جامعه ایران همچنان نسبت به طرح مسائل جنسی حساس است؟

اولویت های دولت دوم روحانی!

خاتمی چگونه می تواند دوران جدیدی را برای ایران رقم زند؟

​ضیافتی که انسجام اصلاح طلبان سبزوار را بعد از پیروزی بزرگ نشان داد

معیارهای همیاران توسعهء پایدار برای شهردار آینده سبزوار

​فرهنگ لیستی رای دادن در سبزوار در مسیر نهادینه شدن است

انتخابات شورای پنجم سبزوارتاییدشد:وقتی رأی را با قلیان تاخت می زنند؛«کالایی شدن رأی مردم»دور از انتظار نیست

گزینه های احتمالی شهردار آینده سبزوار

نامزدشورای پنجم سبزوار پس از انتخابات: حاکمانقاجار از ترس ،اطرفیانشان را کور می کردند!

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز