کد خبر : 8025
Print Print Print

داعش و پروژه "ارزان کردن مرگ" در اروپا

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۰

Image titleسربداران نیوز/مهران صولتی:داعش حملات فرامرزی خود را بر اروپا متمرکز کرده است .با حمله چند باره داعش به قلب اروپا و اینک مقر پارلمان این قاره در اوایل فروردین ، هم اینک " مرگ آفرینی " به برنامه اصلی داعش در ابعاد فرامرزی این دولت مستعجل تبدیل شده است.از ابتدای نضج گیری و قوام یافتن داعش در اروپا جهانیان شاهد اجرای "تئاتر مرگ " توسط این فرقه خشن در سوریه و عراق بودند .

 فرآیند کشتار نیز طوری تدارک می شد که به ورطه تکرار نیفتد و از نظر رسانه ای کاملا به روز باشد. این نمایش با سربریدن جیمز فولی انگلیسی آغاز و در یک روند تکاملی با غرق کردن ، آتش زدن ، منفجر کردن ، پرت کردن از ارتفاع و ... ادامه یافت.فرآیند اجرای این تئاتر هم کاملا هوشمندانه و در جهت القای حس حقارت در محکوم بخت برگشته و در عوض افزایش احساس خداوندگاری در حاکم تنظیم شده بود.اجرای بی عیب ونقص" تئاتر مرگ" برای داعش از چنان اهمیتی برخوردار بود که کوشیده می شد با جلوگیری از هر گونه اختلال در آن، تاثیر حداکثری بر تماشاگران به جا گذارد .از همین رو به محکومان مسکن های قوی تزریق می شد تا کنترل بدن آن ها به اوج خود برسد."تئاتر مرگ" به دنبال عبور از خط قرمز غرب در شکل دادن به تمدن جدیدش بود.

"زندگی آری ، مرگ نه " ، روندی که می شد آن را در دو سده اخیر تحولات غرب مشاهده کرد : افزایش بهداشت ، کاهش مرگ و میر ، افزایش رفاه ، تاکید بر بهزیستی و ... همه و همه در چارچوب تقدیس زندگی و به فراموشی سپردن مرگ خلاصه می شد. لیبرالیسم هم اعلام کرده بود که به دنبال افزایش لذت و کاهش درد برای آحاد انسان هاست و چه دردی جان فرساتر از مرگ می توان سراغ گرفت. نوربرت الیاس جامعه شناس آلمانی از    " تنهایی دم مرگ " سخن می گوید و اینکه همان غرب در تداوم تمدن سازی خود کوشیده است تا مرگ را به کنج خلوت  بیمارستان ها کشانده و هرچه بیشتر نامرئی سازد و اینکه " مرگ اندیشی" در این تمدن هر چه بیشتر سرکوب و از فضای عمومی محو می شود. آدمیان از کودکی می آموزند که به زندگی بیندیشند و مرگ را در پرانتز قرار دهند.از همین رو است که بعد از رویداد ناگزیر جنگ جهانی دوم که اروپاییان مرگ را با گوشت و پوست خود لمس کردند رسانه های غربی می کوشند تا با سانسور مرگ در سایر مناطق جهان ( عراق ، افغانستان و ... ) هم از حجم اعتراضات ضدجنگ فعالان حقوق بشر بکاهند و هم از رویت پذیری و عادی شدن مرگ در اذهان شهروندان خود جلوگیری نمایند.

اما داعش در سویه مقابل می کوشد تا با عبور از حصار امنیتی اروپا ،مرگ را در این سرزمین رویایی ارزان سازد .چرا که مرگ و زندگی نسبتی تنگاتنگ دارند و مرگ ارزان ، زندگی ارزان به دنبال می آورد. از همین رو  فعالین حقوق بشر همواره به دنبال تخفیف در مجازات های قضایی جهت تاکید بر ارزشمند بودن زندگی و نفی مرگ هستند . با ظهور رادیکالیسم مذهبی از جنس طالبان ، القاعده و داعش ،  هم اکنون در خاورمیانه مرگ را ارزان می فروشند . مسلمانان با ارزان کردن مرگ ، زندگی را هم ارزان کرده اند . آنان که راحت جان می دهند ، راحت تر هم جان می گیرند ( استفاده از جلیقه های انفجاری در حملات انتحاری ) و این است قصه پر غصه ی حضور افراطی گری اسلامی در خاورمیانه. هیچ تمدنی بر بنیاد " مرگ آفرینی "  قابل تحقق نیست. باید از مرگ به زندگی گذر کرد...

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت

هتاکی مداحان و اوج گیری محبوبیت روحانی!

درس های صعود تیم ملی به جام جهانی برای نظام تصمیم گیری کشور!

داعش و پروژه "ارزان کردن مرگ" در اروپا

درد‌های مشترک ما و بي‌تفاوتي‌هايمان

كويريات شريعتي

سقوط به سبک بنی‌سعود

آیت‌الله طالقانی یک مصلح دینی بود

زیباکلام، هم‌ و‌ غم‌ وزیران روحانی را ذکر کرد

اصلاح طلبی یا اصلاح طلبان؟ روحانی به کدامیک بیشتر نیازمند است؟

شریعتی ، کاهک و مزینان

ضرورت اشاعه فرهنگ پهلوانی‎

کلاف سردرگمی به نام کسب درآمد حلال برای شهرداری!

" ﻣﯿﻢ " ﻣﺜﻞ " ﻣﺮﺩ "

وقتی عبارات معنای خام معرفی به خود می گیرند!

نقد شریعتی همچنان آزاد است!

هِمیس که هست؛ میخی باخواه نَمیخی نخواه!

رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح طلب و طرفدار دولت به مثابه شلیک تیر خلاص بر امید شکوفا شده مردم از پس توافق هسته ای است

عقیق سلیمانی

از شهرام و مه‌آفريد تا بابک آيا اين بار درس مي‌گيريم؟

بیانیه تحلیلی انجمن اسلامی معلمان سبزوار به مناسبت آغاز بازگشایی مدارس

قیام مانای سربداران

جهش اعتبار بین‌المللی ایران

پای شکسته کری و قلب شکسته ظریف!این کجا و آن کجا!

اصحاب معاویه و اشباه الرجال!

امروز چه نیازی به شریعتی؟

«مهران دوستی» صدایی بود به وسعت خاطره ها

سخنی با مخالفان توافق هسته‌ای

چرا برخي آرامش را در خشونت مي‌جويند؟

وجوه تمایز جریان اصلاح‌طلبی با اصول‌گرائی

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز