کد خبر : 7985
Print Print Print

مهمترین انتظارات اصلاح طلبان از دولت دوم روحانی!

چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۱
سربداران نیوز/مهران صولتی:با گذشت بیش از یک دهه، هنوز هم بخشی از فعالان سیاسی، به قدرت رسیدن پدیده ای همچون احمدی نژاد را محصول دولت خاتمی می دانند! دولتی که به رغم عملکرد قابل قبول اقتصادی در بازنمایی دستاوردهای خود به توده مردم آشکارا دچار ضعف و فترت بود! عاملی که در کنار بی انگیزگی دانشجویان، تعدد نامزدهای اصلاح طلب، و غفلت تصمیم سازان دولت از توجه کافی به حاشیه، جامعه را با انتخاب احمدی نژاد به نقطه صفر برگرداند! هم اکنون هم بیشترین نگرانی در انتخاب دوباره روحانی معطوف به تاکید رقبای وی به وجود نارسایی های اقتصادی، افزایش بیکاری و بی توجهی به اقشار فرودست می باشد. در این میان اگرچه اصلاح طلبان یکپارچه به حمایت از روحانی برخاسته اند ولی مناسب است که از فرصت طلایی انتخابات برای گفتگو با جامعه پیرامون مطالبات خود بهره گرفته و برگزاری یک انتخابات " برنامه محور" را تشویق نمایند. به نظر می رسد بخشی از مطالبات اصلاح طلبان از دولت بعدی روحانی می تواند به شرح زیر باشد:

  1⃣دولت روحانی باید از اصلاحات" حکومت محور" به طرف اصلاحات "جامعه محور"حرکت کند. اصلاحاتی که می کوشد از انجماد در ساختار سیاسی پرهیز کرده و آن را به مطالبه ای مردمی تبدیل نماید. به نظر می رسد پروژه روحانی برای درهم شکستن بن بست های سیاسی کشور بدون نیاز به مشارکت مردم تا کنون قرین توفیق نبوده و او باید به تلفیقی کارآمد از؛ "مردم +حکومت "در این زمینه دست یابد.   

2⃣دولت روحانی باید مجدانه به دنبال گشودن مسیرهایی برای تسهیل مشارکت پایدار مردم باشد. مشارکتی که متکی بر نهادهای مدنی و مصون از عوارض مشارکت توده ای و پوپولیستی باشد. همچنین این مشارکت باید به صورت داوطلبانه از بطن نخستین نهادهای اجتماعی همچون مدارس و مناطق بجوشد و با تاسیس انجمن ها و اتحادیه های صنفی تکمیل شود. اقدامی که می تواند به تدریج ساختار اجتماعی و سیاسی موجود را دموکراتیک و مشارکت محور سازد!

3⃣دولت روحانی باید به طور ویژه توجه به اقشار محذوف همچون حاشیه نشینان، آسیب دیدگان اجتماعی، معلولان، اقلیت های دینی و قومی و ... را در دستور کار قرار دهد تا بتواند از طریق گسترش قاعده هرم حامیان خود نهایت استفاده را از ظرفیت های مغفول اجتماعی ببرد. به نظر می رسد تعبیه سازوکاری برای پژواک یافتن صدای این اقشار در ساختار تصمیم گیری کشور می تواند نخستین گام در این زمینه باشد!

4⃣ روحانی به عنوان یک حقوقدان و پاسدار قانون اساسی باید چاره ای برای عدم حاکمیت قانون و " تودرتویی نهادی" ناشی از آن در کشور بیندیشد! بدون حاکمیت قانون، ایران همچنان یک جامعه کوتاه مدت باقی مانده و بسیاری از دستاوردهای دموکراتیک آن شکننده خواهد ماند! همچنین روحانی باید تلاش برای گفتگو و اجماع میان مردم و حکومت بر سر رفع برخی بحران های کشور همچون منابع آب، فساد سیستمی و سقوط سرمایه اجتماعی را در دستور کار خود قرار دهد.

5⃣روحانی باید به سمت تلفیقی موثر میان برخی دوگانه های موجود با هدف کاهش شکاف های اجتماعی حرکت نماید. دوگانه هایی از جمله ؛ متن-حاشیه/ سیاست داخلی-سیاست خارجی / دانشگاه-جامعه/ اقتصاد- جامعه/ امنیت- آزادی/ توسعه- عدالت/ بومی سازی-جهانی شدن/ و ... تاکنون نتوانسته اند به سنتزی کارآمد منجر شده، و لذا چونان زخمی سرباز و مستعد عفونی شدن باقی مانده اند! بنابراین تا هنوز فرصتی برای التیام این جراحت های تاریخی و پرهیز از فرسودگی جامعه باقی است باید چاره ای اندیشیده شود!

✅#سلام_برخرداد_ماه_خاطره_ها
✅#انتخابات_96_شورای_شهر_و_روستا_سبزوار
✅#سلام_بر_روحانی
✅#زنده_باد_اصلاحات
telegram.me/sarbedarannews

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

​برجام به سبزوار رسید

جایگاه ویژه دکتر شریعتی

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

سیاسی ترین سالگرد شریعتی در سبزوار!

شریعتی را وامدار زر و زور و تزویر نسازیم

این باغ با همه گل هایش زیباست..

چرا امروزه درک علی دشوار شده است ؟

عکس/پرونده پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سبزوار بسته شد

​ریزش ها و رویش های پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سبزوار

نقش فعال طبقه متوسط در ایجاد مشارکت حداکثری بی بدیل بود

تاریخ انقلاب اسلامی را می توان در اشعار استاد سبزوار دید

درس های صعود تیم ملی به جام جهانی برای نظام تصمیم گیری کشور!

حکایت خواندنی نخستین موزه نفت کشور در سبزوار

" آتش به اختیار"، و چالش میان عقلانیت و انقلابی گری! ​

ترقه بازی های داعش در تهران و شیشه عمری که به ثانیه می زند​

داعش جنبش مرگ خواهی (بخش دوم )

داعش جنبش مرگ خواهی (بخش اول )

تلنگری مسئولانه

ده نکته درباره حادثه تروریستی امروز تهران!

داعش و پروژه "ارزان کردن مرگ" در اروپا

امام خمینی و پوپولیسم رهایی بخش!

چرا جامعه ایران همچنان نسبت به طرح مسائل جنسی حساس است؟

اولویت های دولت دوم روحانی!

خاتمی چگونه می تواند دوران جدیدی را برای ایران رقم زند؟

​ضیافتی که انسجام اصلاح طلبان سبزوار را بعد از پیروزی بزرگ نشان داد

معیارهای همیاران توسعهء پایدار برای شهردار آینده سبزوار

​فرهنگ لیستی رای دادن در سبزوار در مسیر نهادینه شدن است

انتخابات شورای پنجم سبزوارتاییدشد:وقتی رأی را با قلیان تاخت می زنند؛«کالایی شدن رأی مردم»دور از انتظار نیست

گزینه های احتمالی شهردار آینده سبزوار

نامزدشورای پنجم سبزوار پس از انتخابات: حاکمانقاجار از ترس ،اطرفیانشان را کور می کردند!

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز