کد خبر : 7979
Print Print Print

شورای اسلامی شهر کار آمدترین ابزار حکمروایی

یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲

Image title

سربداران نیوز/مهندس مجید خاشعی:در اواسط دهه ی هفتاد با تشکیل شورای اسلامی شهر و روستا زمینه ی مشارکت مردم  در عرصه ی اجتماعی فراهم گردید .

شورای اسلامی در چارچوب قانون اساسی و قوانین شهری  با قانونگزاری و نظارت بر عملکرد شهرداری هانیز می بایست به منظور مدیریت توسعه ی پایدار شهر و تسهیل در فرایند خدمات رسانی در جارچوب اجرای طرح ها و برنامه های مختلف شهری و قوانین مصوب پارلمان شهری عمل نماید واین در حالی است که در فرایند تصمیم گیری ها و اقدامات شهرداری ها  به اسناد فرا دست و طرح ها و برنامه ریزی ها ی ملاک عمل توجه کافی نمی شود .

 در همین راستا بین شوراهای شهر و شهرداری رابطه ی تنگاتنگی موجود است که طبق قانون شهرداری زیر نظر شورای شهر و بر اساس نظارت مستمرشورا فعالیت می کند . 

به عبارتی شورای اسلامی شهر ،کارامدترین ابزار حکم رانی محلی برای مدیریت شهری  ودر راستای نهادینه شدن  مشارکت مردم درساختار های تصمیم گیری محلی هستند .

شوراها به عنوان پارلمان محلی و نقش تضمینی ونظارتی پس از انتخاب شهردار ,مـسولیت تصویب ایین نامه ها ,اساسنامه ها ی موسسات وابسته به شهرداری ,لوایح ,عوارض,بودجه ,پیشنهادی و متمم ان ,تحقق پذیری طرح ها,برنامه های اجرایی در حوزه های مختلف تخصصی و ماموریتی ( محیط زیست ,اجتماعی  و.....) و کمیسیونها و سایر وظایف را بر عهدهدارند .

جایگاه شورا های اسلامی در قانون اساسی بسیار مهم و کار امد توصیف شده.همانطوری که در اصل 103 قانون اساسی امده است :استانداران ,فرمانداران, بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تایین می شوند در حدود اختیارات شوراها ,ملزمبه اجرای تصمیمات انها هستند .

از انتخابات دوره ی چهارم شوراها که بر اساس قانونطرح تجمیع انتخابات ریاست جمهوری و شورا ها به مرحله ی اجرا در امد .

همانطور که مردم در پای صندق ها رای نسبت به اینده ی سیاسی ,اجتماعی حضور در سطحکلان کشورتصمیم می گیرند ,همانطور نیز با انتخاب افراد اصلح در مدیریت شهری خود نیز تصمیمسرنوشت سازی را اتخاذ می نمایند.بنابراین بهتر است مردم براساس انتخابی هوشمند واگاهانه در واقع افرادی لایق و متخصص  وباسابقه در صفحه های سیاسی و اجتماعی ,سرنوشت 4سال آینده شهر خودشان را رقم خواهندزد.

چرا که طبق تعریف شهری تمیز وپاک و زیبا شناخته می شود که تصمیمگیرنده های آن دارای دانش و تخصص و تبدیل به چنین ملاک هایی از شهر را داشته باشند.

تعریف و مفهوم حریم شهر و کالبد شهری - حمل ونقل شهری - خدمات شهری -پسماند شهری -زیباسازی محیط شهر - حریق- سازماندهی صنایع آلاینده و و مشاغل مزاحم – آلودگی هوا وصوتی وزیست محیطی –آلودگی آب وخاک – جانوران موزی – صرف انرژی – فضای سبز شهری – آب و فاضلاب شهری –ایمنی و مدیریت بحران شهری – بافت فرسوده – خطرات سیلاب – مبلمان شهری – مسائل اجتماعی – بودجه و اقتصاد – املاک و درآمد – حسابرسی عملکرد شهرداری – میراثتاریخی و حفظ خانه ها و اماکن تاریخی و .... از مسائل بسیار مهم هستند که برایشناسایی ظرفیت ها و چالش ها در شرایط روز حاضر باید شناخت درستی از وضغیت موجودشهر خودمان داشته باشیم تا براساس قابلیت های آن چشم انداز و راهبردهای متناسب باآن در مقاطع زمانی مختلف تبیین و به اجرا آوریم. بر همین اساس برای مدیریت یکپارچه شهری نیازبه متخصصین و صاحبان فنی است که همانطور که با مدارک شهرسازی و معماری نسبت به زیباسازی و مبلمان شهری فکری کرد در همان راستا با مدارک مهندسین شیمی ووابسته آن بتوان فکری برای برون رفت زباله های شهری و ایجاد کمپوست و پسماند وغیره داشت.

همانطور که داشتن مدرک حقوق هم برای اداره مدیریت شهری لازم است.

پس بیاییم با یک انتخابی هوشمندانه و آگاهانه هنوز که شهر سبزوار بهسمت یک کلان روستا هدایت و گسیل نشده است فکری برای فردای شهرمان داشته باشیم .نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

​برجام به سبزوار رسید

جایگاه ویژه دکتر شریعتی

چرا همچنان به شریعتی نیازمندیم؟

سیاسی ترین سالگرد شریعتی در سبزوار!

شریعتی را وامدار زر و زور و تزویر نسازیم

این باغ با همه گل هایش زیباست..

چرا امروزه درک علی دشوار شده است ؟

عکس/پرونده پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سبزوار بسته شد

​ریزش ها و رویش های پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سبزوار

نقش فعال طبقه متوسط در ایجاد مشارکت حداکثری بی بدیل بود

تاریخ انقلاب اسلامی را می توان در اشعار استاد سبزوار دید

درس های صعود تیم ملی به جام جهانی برای نظام تصمیم گیری کشور!

حکایت خواندنی نخستین موزه نفت کشور در سبزوار

" آتش به اختیار"، و چالش میان عقلانیت و انقلابی گری! ​

ترقه بازی های داعش در تهران و شیشه عمری که به ثانیه می زند​

داعش جنبش مرگ خواهی (بخش دوم )

داعش جنبش مرگ خواهی (بخش اول )

تلنگری مسئولانه

ده نکته درباره حادثه تروریستی امروز تهران!

داعش و پروژه "ارزان کردن مرگ" در اروپا

امام خمینی و پوپولیسم رهایی بخش!

چرا جامعه ایران همچنان نسبت به طرح مسائل جنسی حساس است؟

اولویت های دولت دوم روحانی!

خاتمی چگونه می تواند دوران جدیدی را برای ایران رقم زند؟

​ضیافتی که انسجام اصلاح طلبان سبزوار را بعد از پیروزی بزرگ نشان داد

معیارهای همیاران توسعهء پایدار برای شهردار آینده سبزوار

​فرهنگ لیستی رای دادن در سبزوار در مسیر نهادینه شدن است

انتخابات شورای پنجم سبزوارتاییدشد:وقتی رأی را با قلیان تاخت می زنند؛«کالایی شدن رأی مردم»دور از انتظار نیست

گزینه های احتمالی شهردار آینده سبزوار

نامزدشورای پنجم سبزوار پس از انتخابات: حاکمانقاجار از ترس ،اطرفیانشان را کور می کردند!

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز