کد خبر : 7794
Print Print Print
بعد از گذشت ۱۳ سال:

مديريت مميزي و نوسازي شهرداري سبزوار آغاز بكار كرد

شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۱

Image title

رئيس اداره درآمدهاي عمومي شهرداري سبزوار گفت: بعد از گذشت ۱۳ سال مديريت مميزي و نوسازي شهرداري سبزوارآغاز بكار كرد.

به گزارش سربداران نیوز به نقل از روابط عمومي شهرداري سبزوار، موسي الرضا يزداد افزود: در عصر حاضر مديريت امور شهرها از نظر وسعت و کثرت جمعيت، بدون دسترسي سريع به منابع اطلاعاتي دقيق و صحيح امکان پذير نيست.

وي اظهار داشت:  برنامه ريزي براي توسعه شهرها و توزيع و توسعه خدمات شهري به امري تخصصي و پيچيده تبديل شده است که بر مبناي اطلاعاتي وسيع و همه جانبه قابليت اجرا داشته و در صورت عدم وجود آن اطلاعات، توسعه فيزيکي و بدون برنامه ريزي شهرها، اولين ويرانگر آنان خواهد بود.

وي بيان كرد: در حال حاضر منظور از توسعه شهرها، صرفاً توسعه وسعت آن نيست بلکه عمدتاً توسعه خدمات شهري بر اساس برنامه ريزي هاي فني و اصولي است که مهم ترين ابزار دسترسي به آنها است.

او تصريح كرد: براي دست يابي به چنين پايگاه هاي اطلاعاتي، جمع آوري اطلاعات به عنوان اولين قدم، و ذخيره و نگهداري آن اطلاعات به عنوان قدم دوم و تدوين شيوه هاي سريع و صحيح دست يابي و استفاده آن به عنوان قدم نهايي مطرح است

او اضافه كرد: اجراي مميزي شهرها قدم اول و دوم دست يابي به چنين پايگاه اطلاعاتي بوده و قدم نهايي يعني استفاده از اطلاعات وسيع و پرحجم از طريق تدوين شيوه هاي دسترسي با انتقال آن به محيط هاي کامپيوتري برداشته مي شود

مدير پروژه مميزي نوسازي املاك شهرداري سبزوار ادامه داد: علاوه بر نقش مهم اين اطلاعات در برنامه ريزي  ها و کنترل بر روي آن نيز بر پايه همان اطلاعات در برنامه ريزي هاي شهري، اجراي صحيح برنامه ريزي ها و کنترل بر روي آن نيز بر پايه همان اطلاعات ميسر است و

يزداد تصريح كرد: نخستيم گام براي جمع آوري اطلاعات شهر سبزوار پس از تصويب قانون نوسازي و عمران شهري مصوب هفتم آذر ماه ۱۳۴۷ و الحاقيه ها و اصلاحيه هاي بعدي آن در سال ۱۳۵۴-۱۳۶۱-۱۳۷۱و۱۳۷۶ صورت گرفت.

وي گفت: در آن زمان با توجه به شرايط و امکانات وقت، جمع آوري و ثبت و ضبط و استفاده از اطلاعات به صورتي کاملاً دستي و سنتي انجام پذيرفته است.

او اضافه كرد: ولي در سال ۱۳۸۲ آخرين مميزي تقريبا بصورت سيستمي انجام گرفت و بعد از گذشت ۱۳ سال از آخرين مميزي کامل شهر که ايجاد شده است، شهرداري سبزوار در طي چند سال اخير بر ضرورت نگاه برنامه اي و نظام مند به فعاليت ها و اقدامات خود در پهنه شهر، اشرافي بيشتر از پيش يافته است.

وي بيان كرد: اين تحول نگرش به مسائل مديريت شهري ابزارها و رويه هاي ويژه اي را مي طلبد که هزينه کردن براي آن از بديهيات امر مي باشد.

يزداد تصريح كرد: نخستين و مهم ترين عنصر تشکيل دهنده پايگاه يا بانک اطلاعات شهر سبزوار بنا به ضرورت وجود فاصله  ۱۳ ساله در برداشته اطلاعات شهري، اقدام براي مميزي مجدد و کامل شهر سبزوار است که با عنايت به تبصره۱ ماده۲ قانون نوسازي و عمران شهري و با ملاحظه تحولات و الزامات دگرگون شهرسازي مديريت شهري و تکنولوژي اطلاعات در قالبي نو و مبتني بر شيوه هاي کاملاً نظام يافته و با مديريت و تلاش کارشناسان اداره درآمدهاي عمومي و اعضاي محترم ستاد مرکزي مميزي شهر پيگرد مي گردد.

رئيس اداره درآمدهاي عمومي شهرداري سبزوار با بيان اينكه مميزي اراضي يعني طبقه بندي و برداشت اطلاعات از فضاهايي که به نحوي کاربري دارند، افزود: تفکر جديد کاربري اراضي بر طبقه بندي سيستم فعاليت ها استوار است، چرا که بررسي و تغيير سيستم هايي که تا زمان حاضر تکامل يافته اند سبب بکارگيري مشاهدات و اطلاعات در پيش بيني انواع فعاليت هايي مي شود که در آينده در نواحي شهري مورد مطالعه وجود خواهند داشت.

وي ادامه داد: از جمله فوايد مميزي اراضي شهري مي توان به تهيه بانک اطلاعاتي از پراکندگي، نحوه توزيع و تخصيص کاربري هاي شهري اشاره نمود که با داشتن چنين اطلاعات گرانمايه اي به راحتي مي توان براي بسياري از معضلات و مشکلات آتي شهر نظير ترافيک، حمل و نقل درون شهري، خدمات تنظيف شهري و غيره راه حل هايي را جستجو نمود.

او گفت: به علت اينکه شهرداري ها مکلفند بر اين اساس از کليه اراضي و مستحدثات داخل شهر، عوارض نوسازي را وصول کرده و به مصرف صرفاً نوسازي شهر برسانند، وصول هرگونه عوارض نيازمند شناسايي املاک و داشتن اطلاعات پايه اي از آنها خواهد بود

يزداد تصريح كرد: طبق ماده يك قانون نوسازي و عمران شهري، نوسازي و عمران و اصلاحات اساسي و تامين نيازمنديهاي شهري و احداث و اصلاح و توسعه معابر و ايجاد پارکها و تامين پارکينگ ها و ميدان ها و حفظ و نگهداري پارک ها و باغهاي عمومي موجود و تامين ساير تاسيسات موردنياز عمومي و نوسازي محلات و مراقبت در رشد متناسب و موزون شهرها از وظايف اساسي شهرداري ها است و شهرداري ها در اجراي وظايف مذکور مکلف به تهيه برنامه هاي اساسي و نقشه هاي جامع هستند.

او افزود: از قانون مذکور چنين مستفاد مي گردد که شهرداري ها مکلفند بر اساس اين قانون از کليه اراضي و مستحدثات داخل شهر، عوارض نوسازي را وصول کرده و به مصرف صرفاً نوسازي شهر برسانند.

وي اظهار داشت: ترتيب مميزي و تشخيص طرز وصول عوارض مذکور و ترتيب تعيين نسبتي از قيمت ملک که در هر شهر به مقتضيات و شرايط خاص اقتصادي، ماخذ دريافت عوارض قرار مي گيرد.

وي گفت: در جهت نيل به اهداف ياد شده، مديريت مميزي و نوسازي شهرداري سبزوار در  مهر ماه۱۳۹۵ تشکيل و از آبانماه شروع به کار مي نمايد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
خبرهای ویژه

ترقه بازی های داعش در تهران و شیشه عمری که به ثانیه می زند​

تلنگری مسئولانه

امام خمینی و پوپولیسم رهایی بخش!

​بیانیه جمعی از معتمدین اصناف و بازاریان شهرستان سبزوار در حمایت از تعدادی از کاندیداهای شورای اسلامی شهر سبزوار +اسامی

منتخبین 12 حزب و تشکل اصلاح طلب و اعتدالی کاندیداهای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر سبزوار

شورای اسلامی شهر کار آمدترین ابزار حکمروایی

حاشیه نشینی

شهرمان سبزوار نیازمند متخصصان شهرساز است

طاها،کارخانه تولید مواد اولیه موثره داروهای هورمونی کشور در سبزوار به بهره‌برداری رسید

كويرپرستاره؛ مستند داستاني زندگي42 شهداي دانشجوي سبزوار

مداحان ابزار دست گروه‌های سیاسی نشوند

فرهنگ عاشورا پرچمدار اتحاد مذاهب اسلامی درمبارزه با استکبار جهانی است

فرهنگ عاشورا استکبار را به زانو در آورده است

نيمه‌ي پر ليوان سياست‌ورزي به سبک ايراني

اصلاح میدان سربداران سبزوار،بزرگترین طرح ترافیکی غرب خراسان رضوی

کاهش چهار درصدی جرائم در سبزوار

از موزه و ساخت المان آرامگاه استاد سبزواری چه خبر؟

اختصاص 100 میلیارد ریال اعتبار به پروژه راه‌آهن سبزوار

مديريت مميزي و نوسازي شهرداري سبزوار آغاز بكار كرد

درد‌های مشترک ما و بي‌تفاوتي‌هايمان

ساماندهی 2 هزار دانش‌آموز سبزواری در طرح هدایت تحصیلی

برگزاری نمایشگاه بزرگ عاشورایی در سبزوار

رویای قبولی در ارشد در سبزوار هم دست یافتنی شد

آداب و سنن عزاداری مردم جغتای مستند می شود

دانشگاه حکیم سبزورای بر اساس اصول علمی و بر اساس تجربیات عملی وارد فاز اجرای HSE شده است

مستند تصویری "قصه گویی برای کودکان بستری در بیمارستان حشمتیه سبزوار+دانلود

نويد شتاب سازندگي در طرح ارگ اميريه سبزوار

بیانیه انجمن اسلامی معلمان خراسان رضوی

سبزوار رتبه نخست امنیت در خراسان رضوی

رونمایی از برنامه اندروید دانشگاه پیام نور سبزوار

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز