کد خبر : 7685
Print Print Print
در گفتگوي خبري راديو ايران:

تجارب سبزوار در سكونتگاه هاي غيررسمي بررسي شد

چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۷

Image title 

در گفتگوي خبري راديو ايران با مدير كل دفتر ستاد ملي بازآفريني وزارت راه و شهرسازی و معاونت برنامه ريزي فرمانداري سبزوار اقدامات دولت در سكونتگاه هاي غيررسمي بررسي و نگاهی بر تجارب سبزوار به عنوان پایلوت ملی بازآفرینی سبزوار شد.

به گزارش سربداران نیوز به نقل از روابط عمومی شهرداري سبزوار، سکونتگاه های غیررسمی بخشي از بافتهاي شهري هستند كه خارج از محدوده درون يا خارج از محدوده شهر بوده و بيشتر اينها خارج از ضوابط ساخته شده و يا براساس طرح هاي شهرسازي ساخته نشده اند. راه حل براي اين مسئله هم اينست؛ كه با مشاركت خود ساكنين و توانمندسازي آنها و با مشاركت ايشان و با مشاركت دستگاه ها بتوانيم اين موضوع را به سرانجام برسانيم. سكونتگاه هاي غيررسمي علاوه بر اين كه خارج از ضوابط شهرسازي در حاشيه شهرها در حال شكل گيري است، عمدتا پذيراي مهاجران روستايي و بعضا محرومان جامعه شهري است.

مدیر کل محترم دفتر ملی ستاد باز آفرینی شهری در اين رابطه گفت: مهاجرت هاي روستايي از دهه ی ۴۰ به بعد در ايران آغاز و اين افراد به مرور زمان آمده اند و در حاشيه شهرها كه زمين ارزان قيمت بوده ساكن شده اند.

نریمان مصطفایی بیان کرد: طبق معمول تا زمان جنگ و پس از جنگ بيشتر اين افراد مهاجرين روستايي بودند. خوشبختانه پس از انقلاب به روستاها رسيدگي شده و كارهاي خوبي انجام شده ولي چون اين رسيدگي ها به مرور زمان نبوده است، چرا كه بايد مرحله به مرحله انجام مي شده كه يكباره جذابيت شهري ايجاد نكند، كه مردم تصور كنند زندگي در روستا سخت نیست و بخواهند جذب شهر شوند، لذا اين جذابيت ها ايجاد شد و روند اين مهاجرت ها گسترش پيدا كرد و حالا ساير مسائل هم به این موضوع دامن زده است مانند خشكسالي که كشاورزان با آن روبرو شدند و نتوانستند در روستا زندگي كنند بنابراین مها جرت كردند.

او افزود: البته بايد گفت از سال ۱۳۸۵ به بعد، تغيير و تحولاتي در اين حوزه ايجاد شده است و قشرضعیف شهری هم به اين قضيه اضافه شدند. يعني قبلاً مهاجران را داشتيم ولي براساس تغييراتي كه در شهرها و يا ساختارهاي كلان اقتصادي تغييراتي که به وجودآمده بود ،مانند تهران يا ساير كلان شهرها قيمت زمين و مسكن اندكي افزايش يافت ( از سال ۸۵- ۸۶ كه چند برابر شد) كه يك عده نتوانند در داخل شهر زندگی کنند، به علت بالا بودن اجاره ها، قيمت زمين، مسكن و…

مصطفایی ادامه داد: اگر بخواهم بیشتر توضيح دهم، سه مرحله مهاجرت داریم: روستايي، تهيدست شهري و افزايش جمعيت، اين سه مرحله در شكل گيري اين مناطق نقش بسزایی دارند و همچنان این محلات در حال رشد هستند و حوادث غیرمترقبه در امر حاشیه نشینی هم تاثیر بسزایی دارد. به عنوان مثال کارمندان و یا شخصی که وضع مالی خوبی دارد در یک حادثه تمام دارایی خود را از دست می دهد و به سختی می تواند در حاشیه شهر برای خود مسکنی اجاره یا خریداری کند.

ادامه بحث را با دکتر حسن پارسی پور معاونت محترم برنامه ريزي فرمانداري سبزوار پی می گیریم.

جناب آقای پارسی پور در رابطه با ساماندهي سكونتگاه هاي غيررسمي در شهرستان سبزوار وضعيت ساماندهي این سكونتگاه ها رو به چه شكلي ارزيابي مي کنيد؟

معاون برنامه ریزی فرمانداری سبزوار گفت: با توجه به سند ملي بازآفريني شهري كه در وزارت راه و شهرسازي تهيه شده است و هيأت محترم دولت در مهرماه۹۳، اين سند را مصوب كردند و زمينه اجرايش فراهم شد. بلافاصله مجموعه‌ي مديريت شهري سبزوار وارد شدند، برنامه اقدامي را تهيه كرديم و كمتر از دوماه بعد، يعني ۲۵ آبان ماه ۹۳ مصوب گرديد. اين برنامه و به عنوان پايلوت از طرف همكاران شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي وزارت راه و شهرسازي پذيرفته شد.

قائم مقام ستاد باز آفرینی ادامه داد: در حال حاضر يك برنامه شامل ۱۱۹ اقدام است، که اين اقدامات حدودا ۵۰ برنامه اجتماعي، ۱۵ برنامه اقتصادي، ۱۵ برنامه امنيتي و حدود ۳۰برنامه كالبدي زيرساختي وجود دارد که بلافاصله برنامه را به مرحله اجرا رساندیم.

وی افزود: در این مجموعه مديريت شهرستان هم همراه شدند و يك برنامه اقدام سه ساله ۹۴، ۹۵، ۹۶ بسته شد. با اين هدف كه بتوانیم شاخص هاي كيفيت زندگي در اين ۳ سال را به متوسط شهري برسانيم. سبزوار به عنوان شهر دویست و پنجاه هزار نفري که حدود پنجاه هزار نفر جمعيت در این محلات زندگی می کنند.

حسن پارسی پور بیان کرد: نكته بسيار مهم ظرفيت ها را درون محلات با شناختي كه از خود ساكنين بدست آوردیم، سعي کردیم معتمدين محلات و ذي نفوذها و NGOها را شناسايي كنيم و سازمانهاي مردم نهاد، خيرين، كارآفرينان، را به عنوان سرمايه هاي اجتماعي كه در اين محلات هستند و مي توانند در اين امر به ما كمك كنند شناسایی کنیم که یک نوع تمرین در مدیریت یک پارچه شهری در طی این دو سال به وجود آمد.

وی ادامه داد: در مدت این دو سال تلاش کردیم كه بسيج منابع داشته باشیم و تقريباً حدود ۵۰ ميليارد تومان بابت این موضوع از منابع موجود هزینه شد. ما تلاش كرديم اين منابع رو هدايت كنيم به اينكه برنامه اقدام خوبي در محلات حاشيه مان داشته باشيم که حدود ۷ محله مصوب داريم که ۴ محله رو به عنوان فاز يك درآن ورود پيدا كرديم كه برنامه اقدام در آنها اجرا شود. تلاشمان هم اين بود كه فرآيند محور كار كنيم. فعاليت هاي متعددي رو با نگاه اجتماعي و با نگاهي كه توانمندسازي اقتصادي و اجتماعي در كار باشد، اجرا كرده ايم. مانند احداث ايستگاه آتش نشاني، نصب دستگاه ATM و اجرای برنامه سلامت.

آقای دکتر پارسی پور اشاره کرد؛ اگر بخواهیم کلان تر به موضوع نگاه کنیم باید یک سری اقدامات که در شهرستان سبزوار به وجود آمده را با شرایط در نظر گرفته شده اجتماعی-اقتصادی در سطح کشور براي ساماندهی سکونتگاه های مشابه همین طرح پایلوت در نظر بگیریم؟

مدیر کل محترم دفتر ملی ستاد باز آفرینی شهری گفت: اگر بخواهیم به بحث پرداختن ساماندهی و توانمندسازی سكونتگاه هاي غير رسمي از دهه ۸۰ در ایران به صورت برنامه ای نگاه کنیم، آن هم در قالب پروژه همکاری مشترک با بانک جهانی بوده است و در قالب پنج شهر انجام شد. این شهرها شامل زاهدان، بندرعباس، کرمانشاه، تبریز و سنندج بود که یک برنامه بهسازی شهری و ارتقاء محیطی و با همکاری بانک جهانی به صورت پایلوت و یک سند ملی تدوین عملیاتی تهیه کردیم.

وي در ادامه صحبت های خود اضافه کرد: در بهمن ماه ۸۲ سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی تصویب شد در این سند دو هدف حائز اهمیت است: یکی ساماندهی- توانمندسازی و قوانین سند ملی که نشانگر این موضوع است که این دو حوزه رو با همدیگر دراین پنج شهر ذکر شده به جلو ببریم. برنامه ای که به صورت پایلوتی شروع کردیم می توان گفت مسير ۵ شهر ذکر شده تقریبا موفق بوده و ما تقریبا در شهرهاي دیگر کشورمان این برنامه را، در نزدیک به ۱۰۰ شهر در حال اجرا کردن داریم که سبزوار هم یکی از این شهر هاست که از سال ۹۳به صورت جدی شروع شده است.

وی با بیان اینکه بانک جهانی اصلا هدفش این بود که که باید تقاضا از پایین باشد باز هم تقاضا از طرف استاندار براي شهرهای مثل زاهدان، بندرعباس بود و در بقیه شهر ها سعی کردیم بر اساس همان اولویت بندی که گفتم تهیه طرح را شروع و به انجام برسانیم. وی در ادامه بیان کرد: ستاد ملی توانمندسازی سکونتگاههای غیررسمی به ریاست وزیر مسکن اسبق با عضویت سه معاون رئیس جمهور و ۱۲ وزیر در ۱۸جلسه سطح ملی تشکیل شده که حاصل آن اعتبارات و ردیف بودجه برای این طرح است و این ستاد در استان با ریاست استاندار به دبیری مدیر کل مسکن، شهرسازی و اعضاء متناظر در سطح استان ها و در سطح شهرستان ها به ریاست فرمانداری ها و دبیری شهرداری ها که سبزوار از طریق فرماندار و شهردار تقاضا شده است.

اقای مهندس طرحی که برنامه ریزی شده به این روال هم دارد پیش می رود و صد شهر ایران را در برگرفته است چه بازه زمانی برای آن مشخص کرده اید؟ این اقدامات قرار است در چه زمانی و افق چشم اندازی به سرانجام برسد؟

مهندس مصطفایی در ادامه بیان کرد: به طور مثال۱۰تا۱۵ تا شهر را اینطوری در برنامه یمان گذاشتیم یعنی مثلا هر سال چند تا شهر اضافه شد. از سال ۸۳ تا امروز ۱۰۰ تا شهر را وارد کردیم که این ۱۰۰تا شهر ۱۰ تا شهرش را سال گذشته وارد کردیم که ۹۰ شهر آن از قبل بوده است. تهیه طرح به صورت فرآیندی است که هم مردم و هم خود مدیریت شهری را درگیر می کند چون تمام جنبه ها را در بعد اجتماعی- اقتصادی دربرمی گیرد، حتي باید تک تک دستگاه ها و حتی بخش خصوصی پای کار بیایند برای تهیه این سند ملی. ستاد توانمندسازی هم بعد از سال ۹۳ به نام ستاد ملی بازآفرینی شهری تغییر عنوان پیدا کرده است.

وی افزود: یکی از برنامه هاي مداوم آقای دکتر آخوندی این است که هر ۲ هفته یك بار جلسه برگزار کند و تمام دستگاهها همگرا گردند، برخی از این ادارات شامل اداره ورزش و جوانان، وزارت بهداشت که طرح تحول سلامت رو به صورت وسیع اجرا می کند و آموزش فنی و حرفه ای که به صورت گسترده دوره های آموزشی مهارت های فنی و حرفه ای را برگزار می کند، هستند. حتی معاونت امور زنان، با خانواده ریاست جمهوری هم در خصوص بخش زنان که چطور می توانیم وضعیت زنان را در سکونتگاه ها ارتقاء بدهیم، فعالیت دارند.

وی اذعان داشت: یکی از معضلات کشورمان این است که متأسفانه ما هماهنگی بین بخشی نداریم (خیلی سخت اتفاق می افتد) و واقعا انتظاری را که در این راستا بوده برآورده نشده یعنی هماهنگی که باید انجام بشود بین ادارات و سازمان ها اتفاق نمی افتد مثلا ما از طریق این ستاد توانستیم مدیریت واحد شهری رو همانطور که در طول برنامه ها دنبال آن بودیم که مدیریت یکپارچه و هماهنگ با هم داشته باشند. در سبزوار دقیقا ۲۱ ارگان می دانند که کجا و چطور باید کار کنند. به عنوان مثال وزارت بهداشت و آموزش فنی و حرفه ای معضلات را پذیرفته اند و براساس برنامه اقدام در محلات متمرکز شده اند. چون ما علاوه بر ناهماهنگی، موازی کاری داشتیم، الان کم کم داریم در برخی بخش ها موفق می شویم، همانطور که در برخی از بخش ها هم ناموفق بودیم.

مهندس نریمان مصطفایی اعلام کرد: متأسفانه تغییرات مدیریتی در سیستم گاهی کارها را کند می کند، تنها عناصری که پایدار می مانند تو این محلات یکی مردم و یکی هم کارشناسان این دستگاهها هستند که خوشبختانه برای این هم کلاس های آموزشی داریم که اگر مدیریت تغییر کرد حداقل کارشناس بتواند ادامه دهد و از فعالیت کاملا مطلع باشد یا خود مردم. نهادهای غیر دولتی که در محلات خیلی کار کردند دقیقا نیازها و اولویت های محلات را می دانند و به عنوان یک نهاد تسهیل گر می توانند خیلی کمک کنند. ما توانستیم کلیه کنشگران را بسیج کنیم نه فقط نهادهای دولتی را و حتی بخش خصوصی و بخش مردمی را هم بسیج کردیم.

شما اشاره کردید نهاد های غیر دولتی و مردمی را در ساماندهی سکونتگاهها و بطور کلی در بازآفرینی شهری که ستاد ملی است دخالت می دهید استفاده از این شرکت های چقدر بازتاب داشته است؟ مشخصا بفرمایید در کدام حوزه ها بیشتر از انها استفاده می شود؟

وی در پاسخ به این سوال گفت: اگر بخواهیم نهادهای خارجی را دسته بندی کنیم مثلا بانک جهانی را به عنوان تجربه جهانی اشاره کردیم. خیلی خوب بود نه تنها از نظر مالی بلکه از منظر تجربه هایشان که باعث ارتقای مهارت های آموزشی و اینکه ارتباط جهانی ایجاد شود. الان شرکت عمران و بهسازی و شهری ایران از طرف وزارت راه و شهرسازی به عنوان دبیرخانه بهسازی بافتهای نابسامان کشورهای آسیا- اقیانوسیه است. یعنی این بحث را از این بعد هم دارد کمک می کند یعنی بعد منطقه ای دارد. در این بعد منطقه ای مخصوصا هبیتات (اسکان بشر ملل متحد) خیلی به ما کمک می کند.

وی در عین حال گفت: در راستای آموزشی، یک سری ارتباطات دیگر با سایر دستگاهها مانند یونسکو مثلا UNDP برای فقرزدایی که کارشناسانی هم به داخل کشور می آیند، برنامه های آموزشی متعدد گذاشته اند، انتقال تجربیات را دارند مثلا ما با هبیتات (اسکان بشر ملل متحد ) تفاهم نامه بستیم… یعنی سبزوار برنامه اش بین المللی شده است از طریق اجلاس نایروبی هم مطرح شد. بعنوان یک برنامه موفق. یعنی سبزوار علاوه بر اینکه بعد ملی و منطقه ای داشت، بعد بین المللی هم پیدا کرد.

وی اشاره کرد: خوشبختانه چون نهادهای غیردولتی وارد کار شده اند که جنسشان از مردم است و با مردم بیشتر ارتباط برقرار میکنند که رابط و حلقه ارتباط با دستگاه ها و مردم هستند که به طور داوطلبانه یک سری کارها را شروع کردن مثل راه اندازی و مشارکت اجتماع محلی، توانمندسازی اجتماع محله، رویکردها، روشها، بسیج منابع محله و یا مثلا NGO هایی که تأمین مالی خرد را کار کرده و این ساکنین را توانسته به یک سری وامها و اعتبارات خردی که بانک کشاورزی داده است وصل کند برای ارتقاء معیشت ایشان، ایجاد شغل بتواند از این طریق الان NGO در زمینه های مختلف، اجتماعی، آسیبهای اجتماعی، ایجاد فرصت های شغلی، دارند کار می کنند خود بخش خصوصی هم خوشبختانه به عنوان توسعه گر در بحث تولید مسکن، بحثهای دیگر هم خود بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است.

چه استراتژی هایی می توانیم داشته باشیم که حاشیه نشینی بیشتر از این افزایش پیدا نکند و نیاز نباشد که هزینه های فراتری داشته باشیم برای اینکه این سکونتگاهها را برای مردم آماده کنیم؟

مدیر کل دفتر ملی ستاد بازآفرینی شهری بیان کردند: یک گروه پیشگیری و پیش نگری از گسترش بافت ناکارآمد سکونتگاههای غیررسمی را ایجاد کردیم. قوه قضائیه عضو آن است. علاوه بر آن، کارگروه مدیریت اسکان جمعیت در روستاها را از طریق وزارت کشور ایجاد کردیم که ما بتوانیم به مدیریت ساماندهی روستاها هم بپردازند.

مصطفایی در ادامه گفت: یک سری برنامه ها و پروژه هایی هم از طریق جهاد کشاورزی برای روستاها مثلا مدیریت منابع طبیعی و حوزه آبخیزداری را داریم که ما خودمان به همکاری سازمان ملی زمین و مسکن و وزارت راه شهر سازی برنامه ی برای سند مالکیت داریم. که به نوعی می تواند برنامه پیش نگرانه باشد. که بعد بعدی پیش نگرانه می تواند این باشد که نهادهای محلی و مشارکت محلی را فعال کند وقتی یک حس تعلق در سطح محل و مردم ایجاد شود آن ها مطمئن هستند، اگر یکی بخواهد همین طور اضافه شود آنها نخواهد گذاشت و آن حس تعلق و مشارکت محلی ایجاد می شود.

وی افزود: ما باید به فکر الگو مسکن تدریجی باشیم که اگر کسی امسال یکی از اتاق هایش را می سازد و سال دیگر اتاق دیگرش را بسازد آن را به رسمیت بشناسیم و قانون مندش نماییم که بتوانیم هم در ساختار سطح محلی و میانی مشارکت مردم را داشته باشیم و هم در بحث حوزه مسکن کم درآمد را در این حوزه شکل بدهیم تا بتوانیم تا حدودی به مدیریت و کنترل این بحث کمک کرده باشیم.نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

گزارشی تحلیلی از متفاوت بودن سبزواری ها در انتخابات ریاست جمهوری

​برجام به سبزوار رسید

حکایت خواندنی نخستین موزه نفت کشور در سبزوار

صنعت روز ساختمان سازی جهان معطوف به استفاده از بتن های سبک است

تجارب سبزوار در سكونتگاه هاي غيررسمي بررسي شد

گفتگو با روحانی مخترع سبزواری

رابطه دانشگاه حكیم سبزواری با صنعت

آیا جغتـای و جـوین صاحب نماینده مستقل از سبزوار می شوند؟

خودنمایی ستارگان علمی دانشگاه حکیم سبزواری در آسمان کویر تمامی ندارد!

داورزن قطب فلفل کشور

کلاف یخدان های تاریخی سبزوار همچنان سردرگم

ایرانی ها تا جا دارد اوباما را می دوشند!

ظرفیت‌های گردشگری دیار سربداران بر دار غفلت

طیب نیا:تحریم ها ضرورت مقاوم سازی اقتصاد را به ما آموخت

شهرک های صنعتی سبزوارمحروم از تصفیه خانه فاضلاب

افراد سرشناس سبزوار در انتخابات از چه کسی حمایت خواهند کرد؟

دکتر علیکردی:برخی دوستان جسارت را خیلی دیر یافته اند و نای مناظره پیدا کرده اند

عبور بامتانت سبزوار از روزهای بحران پس از انقلاب

سبزوار همچنان دارای دو نماینده در مجلس شورای اسلامی است

عده ای بدنبال حذف سهمیه نمایندگی در سبزوار هستند!!

کسی از نمایندگان مجلس پرسشگری نمی کند!

دوستان رسانه ای نیشابور، مراقب ادبیات خود درخصوص مسئولان سبزوار باشند

جواد علیکردی:برگزاری انتخابات دموکراتیک از آرمان هاي انقلاب اسلامی است

در اکثرحوزه‌ها حتی یک‌ نامزداصلاح‌طلب باقی‌نمانده

به یاری خدا و حمایت مردم نفر اول رقابت انتخابات خواهم بود/ مردم تفکر مقصودی که سبزواری آباد است را لمس کرده اند

پدرخوانده های «داعش»

خدمات جهادی از«دو چاهی» تا «ملوند» دیروزعمران ،امروزسلامت

هر فعالیت سیاسی را تبلیغ زودرس تلقی نکنیم

جلسه شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با مدیرکل آموزش و پرورش

فقدان صنایع فرآوری پسته در سبزوار و فرصتی که مسئولان غافل اند

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز