کد خبر : 7386
Print Print Print

رابطه دانشگاه حكیم سبزواری با صنعت

یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۰۴

دانشگاه حكیم سبزواری در 2 سال اخیر با تمركز بر اصلاح و ارتقای عملكرد پژوهشی خود گام‌های مهمی برداشته است. نتایج كمی و كیفی این اقدامات در بخش‌های مختلفی همچون افزایش تولید مقالات، چاپ و انتشار كتاب، همكاری‌های علمی بین‌المللی و به روز‌رسانی سامانه‌های پژوهشی آشكار است...

Image title

سربداران نیوز/دانشگاه حكیم سبزواری در 2 سال اخیر با تمركز بر اصلاح و ارتقای عملكرد پژوهشی خود گام‌های مهمی برداشته است. نتایج كمی و كیفی این اقدامات در بخش‌های مختلفی همچون افزایش تولید مقالات، چاپ و انتشار كتاب، همكاری‌های علمی بین‌المللی و به روز‌رسانی سامانه‌های پژوهشی آشكار است. ارتقای كمی و كیفی تولیدات علمی استادان به ویژه در حوزه انتشار كتاب‌های دانشگاهی و مقالات علمی‌ـ پژوهشی معتبر بین‌المللی، انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه‌های معتبر جهان و گسترش تعاملات بین‌المللی، برگزاری كنگره‌ها و همایش‌های بین‌المللی و ملی، تقویت ارتباط صنعت و جامعه با دانشگاه، مدرن‌سازی سیستم‌های خدماتی كتابخانه و برقراری امكان دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی علمی جهانی بخشی از دستاوردهای حوزه پژوهشی دانشگاه حكیم سبزواری در 2 سال گذشته است.در ادامه  گفت‌وگویی با «علی‌اصغر مولوی» معاون پژوهش و فناوری دانشگاه حكیم سبزواری را كه از محققان كشور و كارشناسان حوزه پژوهش است. درباره جایگاه علمی این دانشگاه‌خوانید.

  •  رابطه دانشگاه حكیم سبزواری با صنعت چگونه است؟

در سال‌های گذشته متأسفانه دیوار بی‌اعتمادی بین دانشگاه و صنعت شکل گرفته و صنعت تا حدودی به دانشگاه بی‌اعتماد شده بود. در واقع قسمت اعظم این بی‌اعتمادی به عملكرد دانشگاه برمی‌گردد. متأسفانه عده‌ای از محققان ما كارهای پژوهشی برای صنایع را مانند كارهای فانتزی قلمداد كرده و به‌صورت جدی وارد مباحث و مشكلات صنایع نشده بودند. این موضوع باعث شد كه نتایج تحقیقاتی آنها گاهی مورد استفاده صنایع قرار نگیرد كه این خود سبب سلب اعتماد صنایع از دانشگاه شده بود. براین اساس رویكرد ما در مجموعه پژوهشی دانشگاه حكیم سبزواری در سال‌های اخیر برای شكستن دیوار بی‌اعتمادی این بود كه به سمت صنایع رفتیم تا به‌صورت عملیاتی به معضلات و مشكلات این بخش رسیدگی و پروژه‌های مفید و مؤثر را برای رفع مشكلات این بخش تعریف كنیم. برای رسیدن به این هدف در سال گذشته بخشی از بودجه تحقیقاتی دانشگاه را به مشاركت دوجانبه در پروژه‌های صنعتی اختصاص دادیم.

  •  این رویكرد جدید دانشگاه در ارتباط با صنعت چه نتایجی در بر داشته است؟

این رویكرد در بهبود فرایند ارتباط دانشگاه با صنعت نقش اثر‌گذاری داشته است، به‌طوری كه در 2 سال گذشته ما با رشد نسبتا مناسبی در قراردادهای مرتبط با صنعت روبه‌رو بودیم و در این 2 سال بیش از ۵۰پروژه در این مبحث تعریف شده است. این رشد بیانگر این است كه ما تا حد زیادی در شكستن دیوار بی‌اعتمادی میان صنعت و دانشگاه مناسب عمل كرده‌ایم.

  •  آسیب‌های ساختاری حوزه پژوهش را در چه مواردی می‌دانید؟

از آسیب‌هایی كه در حوزه پژوهش احساس می‌شود غلبه این تفكر است كه اگر امروز هزینه‌ای صرف پژوهش كردیم، در كوتاه مدت این هزینه باید جبران شود و اینكه پژوهش باید زود بازده باشد. در صورتی كه این تفكر صحیحی نیست. كار تحقیقاتی و پژوهش شاید دیر به ثمر برسد، اما برای سالیان سال پرثمر و مفید خواهد بود. به همین دلیل است كه بخش قابل توجهی از درآمد ناخالص ملی كشورهای توسعه‌یافته به موضوع پژوهش و آموزش اختصاص می‌یابد. این كشورها می‌دانند آموزش و پژوهش 2 ركن اصلی و موتور مولد پیشرفت در جوامع هستند. از دیگر آسیب‌های مباحث پژوهشی كه در ایران بیشتر دیده می‌شود، نداشتن روحیه كار جمعی است؛ یعنی ما محققان به خوبی روحیه جمعی كار كردن را یاد نگرفته‌ایم. البته كه این مشكل در سال‌های گذشته تا حدودی رفع شده، اما هنوز هم دیده می‌شود. باید بدانیم در تحقیقات و پژوهش‌های گروهی ساختار تیمی بسیار مهم است، زیرا در این حالت پژوهش، قائم به یك فرد نیست و كنار هم قرار گرفتن چند تفكر و ایده سبب توسعه مناسب پژوهش خواهد شد. آسیب دیگر استفاده نادرست از امكانات است. ما در كشور امكانات پژوهشی بسیاری داریم اما نتوانسته‌ایم از این امكانات استفاده مناسب کنیم و این امكانات در اختیار عده کمی قرار گرفته است. در حوزه پژوهشی دانشگاه حكیم رویكرد این است كه باید با اشتراك‌گذاری امكانات و ایده‌ها به شكوفا‌شدن مقوله پژوهش در كشور كمك كنیم.

  • دانشگاه حكیم سبزواری در حوزه تولید مقالات علمی پژوهشی و ISI در چه جایگاهی قرار دارد؟

با توجه به آمار در تولید مقالات نیز رشد بسیار خوبی داشته‌ایم و نمودار تولید مقالات پژوهشی ما در سالیان اخیر روند صعودی به خود گرفته است، به‌طوری كه طی سال‌های اخیر سرانه تولید مقاله پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه در نشریات معتبر بین‌المللی از 0/67در سال‌۹۲ به حدود ۲ در سال‌۹۴ رسیده است. این در حالی است كه سرانه تولید مقاله در كنفرانس‌های علمی و پژوهشی با رشد بسیار خوبی كه داشته از مرز ۲ مقاله به ازای هر عضو هیأت علمی عبور كرده است. آمار نشان می‌دهد در سال میلادی گذشته اعضای هیأت علمی دانشگاه ۴۹۰ مقاله پژوهشی در مجلات معتبر بین‌المللی و ۵۵۰ مقاله نیز در كنفرانس‌های داخلی و خارجی ارائه كرده‌اند.

  •  انعقاد تفاهمنامه همكاری‌های علمی بین‌المللی یكی از شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌هاست. دانشگاه حكیم در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟

مجموعه مدیریتی دانشگاه اعتقاد بسیاری به گسترش تبادلات علمی و پژوهشی با دانشگاه‌ها و مراكز علمی معتبر جهان دارد. حاصل این رویكرد انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه تورین ایتالیا، لیون فرانسه و غالب افغانستان در سال گذشته بود. ۲ عضو هیأت علمی و ۴ دانشجوی دكتری دانشگاه در دانشگاه تورین فرصت تحقیقاتی یا مطالعاتی خود را گذرانده اند یا در حال گذراندن هستند. همچنین یك دانشجوی دكتری مشترك نیز با دانشگاه تورین داریم كه پس از فارغ‌التحصیل شدن دانشجوی دیگری را به‌صورت مشترك خواهیم گرفت. همچنین 2عضو هیأت علمی و ۲ دانشجوی دكتری برای انجام پروژه‌ای تحقیقاتی به دانشگاه لیون فرانسه اعزام شده‌اند.

متأسفانه در سال‌های گذشته به این موضوع کم‌توجهی شده و فرصت‌های تحقیقاتی بین‌المللی عملاً حذف شده بود. با توجه به اعتقاد مدیران دانشگاه به اینكه فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها و مراكز خارج از كشور نقش بین‌المللی‌سازی در دانشگاه را برعهده دارند، در 2 سال گذشته زمینه این حضور برای بیش از ۳۵ مورد فراهم شد. اكنون تعداد زیادی از اعضای هیأت علمی و دانشجویان دكتری ما در دانشگاه‌ها و مراكز بزرگ علمی دنیا در حال گذراندن فرصت‌های مطالعاتی كوتاه مدت و بلندمدت هستند. از دیگر ارتباطات بین‌المللی همكاری و تبادل علمی با مركز بین‌المللی سرن(بزرگ ترین مرکز تحقیقات فیزیک هسته ای جهان)، مركز بین‌المللی فیزیك نظری پروفسور عبدالسلام، بنیاد هوم بولت، مؤسسه مكس پلانگ و بنیاد اراسموس است.

  •  فعالیت دانشگاه در زمینه تهیه و انتشار كتاب و نشریه علمی در چه سطحی است؟

دانشگاه 2 نشریه علمی پژوهشی دارد كه اندیكس ISC نیز دارند و در مركز علوم جهان اسلام ثبت شده‌اند. ۲ مجله جدید در زمینه جغرافیا و ادبیات فارسی در سال گذشته منتشر شده كه منتظر رنكینگ آنها نیز هستیم. از طرفی در نظر داریم اولین مجله انگلیسی با رویكرد ISI را در سال ۹۵ منتشر كنیم. در حوزه انتشاركتاب نیز اعضای هیأت علمی در 3 سال گذشته بیش از ۹۰ كتاب را منتشر كردند كه این كتاب‌ها با مشاركت ۲۰ تا ۵۰‌درصدی حوزه پژوهش دانشگاه در بحث هزینه‌های انتشار صورت گرفت. همچنین 3 كتاب همكاران خوب ما در عرصه بین‌المللی به زبان انگلیسی منتشر شده است.


   نقش دانشگاه‌ها در جامعه


«علی‌اصغر مولوی» در خصوص نقش دانشگاه‌ها در جامعه گفت: دانشگاه باید جایگاه اصلی خود در اجتماع را پیدا كند و در فرایندهای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تأثیرگذار باشد. بسیاری از مشكلات و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی موجود در جامعه به‌صورت بنیادی باید از سوی پژوهشگران دانشگاهی مورد‌تفحص و كاوش قرار گیرد تا بتوان راهكارهای اصولی برای رفع این موانع تبیین كرد./همشهری

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

گزارشی تحلیلی از متفاوت بودن سبزواری ها در انتخابات ریاست جمهوری

​برجام به سبزوار رسید

حکایت خواندنی نخستین موزه نفت کشور در سبزوار

صنعت روز ساختمان سازی جهان معطوف به استفاده از بتن های سبک است

تجارب سبزوار در سكونتگاه هاي غيررسمي بررسي شد

گفتگو با روحانی مخترع سبزواری

رابطه دانشگاه حكیم سبزواری با صنعت

آیا جغتـای و جـوین صاحب نماینده مستقل از سبزوار می شوند؟

خودنمایی ستارگان علمی دانشگاه حکیم سبزواری در آسمان کویر تمامی ندارد!

داورزن قطب فلفل کشور

کلاف یخدان های تاریخی سبزوار همچنان سردرگم

ایرانی ها تا جا دارد اوباما را می دوشند!

ظرفیت‌های گردشگری دیار سربداران بر دار غفلت

طیب نیا:تحریم ها ضرورت مقاوم سازی اقتصاد را به ما آموخت

شهرک های صنعتی سبزوارمحروم از تصفیه خانه فاضلاب

افراد سرشناس سبزوار در انتخابات از چه کسی حمایت خواهند کرد؟

دکتر علیکردی:برخی دوستان جسارت را خیلی دیر یافته اند و نای مناظره پیدا کرده اند

عبور بامتانت سبزوار از روزهای بحران پس از انقلاب

سبزوار همچنان دارای دو نماینده در مجلس شورای اسلامی است

عده ای بدنبال حذف سهمیه نمایندگی در سبزوار هستند!!

کسی از نمایندگان مجلس پرسشگری نمی کند!

دوستان رسانه ای نیشابور، مراقب ادبیات خود درخصوص مسئولان سبزوار باشند

جواد علیکردی:برگزاری انتخابات دموکراتیک از آرمان هاي انقلاب اسلامی است

در اکثرحوزه‌ها حتی یک‌ نامزداصلاح‌طلب باقی‌نمانده

به یاری خدا و حمایت مردم نفر اول رقابت انتخابات خواهم بود/ مردم تفکر مقصودی که سبزواری آباد است را لمس کرده اند

پدرخوانده های «داعش»

خدمات جهادی از«دو چاهی» تا «ملوند» دیروزعمران ،امروزسلامت

هر فعالیت سیاسی را تبلیغ زودرس تلقی نکنیم

جلسه شورای هماهنگی و اجرایی انجمن اسلامی معلمان سبزوار با مدیرکل آموزش و پرورش

فقدان صنایع فرآوری پسته در سبزوار و فرصتی که مسئولان غافل اند

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز