کد خبر : 7019
Print Print Print
دست از عوامفریبی برنداریم، همچنان درجا خواهیم زد!

تا از ظرفیت کامل دیارمان بهره نبریم، توسعه اتفاق نمی افتد

یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷

بسیار صریح الهجه و شفاف حرف می زند. شاید همین امر باعث شده است تا صاحبان بنگاه های شایعه پراکنی دیارمان، این نکته بسیار مثبت و سازنده را تعبیری متضاد کرده و چون منطق و دلیل قانع کننده ای برای عرض اندام در مقابل او را نداشته باشند، متوسل به حربه ناجوانمردانه شایعه شوند. موضوعی که سبزوار از دیرباز با آن دست و پنجه نرم کرده است و سبزوار از این آفت عقب ماندگی هنوز نتوانسته خلاصی یابد.


Image title

رسانه های متملق، آفت توسعه

رسانه ها و نشریات بشدت متملق در ادوار مختلف، بجای مقابله با این پدیده شوم و بسیار سخیف، برای جلب رضایت اربابان بی یال و اشکم، به چنین مسایلی دامن زده اند و در ورای چنین فضایی امروز فهرست بلندبالایی از چهره های بسیار مصمم و همسو را با توسعه داریم که پشت دیوار بدبینی این قبیل مسایل مانده اند و از ترس آبرو، شاید ترجیح می دهند، حاشیه نشین بمانند.

اما حسن سیدآبادی چهره ای نبوده است که در برابر نمامان و سخن پراکنان، آرام بنشیند. او اهل مناظره و گفت وگوست. شاید اگر این روحیه را نداشت، سالها پیش از این باید صحنه و عرصه را ترک می کرد. در انتخابات اخیر نیز به همراه دکتر مرتضی خیرآبادی، جواد علیکردی، دکتر صیانتی، محمود پسندیده و چندین چهره دیگر، رد صلاحیت شد تا همچنان مردم سبزوار ندانند این رد صلاحیت ها ریشه در امیال شخصی برخی دارد یا این که خیر! ایشان مستوجب چنین نگاهی بوده اند.

وقتی تلفنی با ایشان قرار مصاحبه را می گذارم، مشغول انجام گفت وگو و چانه زنی های معاملات گازی جمهوری اسلامی ایران با هند و تاجیکستان است. او که این روزها در وزارت نفت در پست معاونت اقتصادی روابط بین الملل و صادرات گاز مشغول به خدمت است، از مصاحبه استقبال کرده و در ساعت مقرر محل دفتر نشریه حضور به هم می رساند.

می پرسم شما خیلی کم مصاحبه می کنید. علت خاصی دارد یا اینکه ترجیح می دهید در حاشیه به امور خود مشغول باشید؟ تأکید می کند: خیر! رفتار صدای ملت را در خصوص جریان های مختلف دنبال کرده ام و جسارت شما در ورود به مسایل باعث شد تا در این گفت وگو شرکت کنم. فعالیت شما در ثبت یک رسانه با دغدغه توسعه بی قید وشرط شهرستان و سبزوار بزرگ، قابل تقدیر و احترام می دانم.

تا از ظرفیت کامل دیارمان بهره نبریم، توسعه اتفاق نمی افتد!

سبزوار بزرگ مجموعه ای از منابع ناب است، همه شهرستان های جدا شده را یک مجموعه می دانم، استعدادهایی که هر یک به تنهایی می تواند اثرگذار و ثمربخش باشد، هم در منابع طبیعی و هم نیروی انسانی شایسته، شرایط فعلی سبزوار را چنانچه در مقام مقایسه با کشور تأویل کنیم، مشاهده می کنیم این تطبیق بسیار جدی است و برای توسعه نیازمند تعامل و مشارکت همه این استعدادهاست. جمهوری اسلامی ایران این روزها به فکر توسعه ارتباطات با جهان است و سبزوار نیز برای برون رفت از وضعت کنونی نیازمند استفاده موثر و مفید از تمام ظرفیت های خود است. شهری که به ناحق دچار عقب ماندگی شده است که مدیرانش می توانند با بازنگری علمی و عملی خود در ایده ها و برنامه ریزی درست، این عقب ماندگی ناخواسته را جبران نمایند.

این برنامه ها باید با شفافیت و وضوح غیرقابل انکار همراه باشد، با یک مشاهده به شهرهای همجوار درمی یابیم این عقب ماندگی جدی است، شاهرود و نیشابور و حتی شهرهای صنعتی کشور، چه اشکالی دارد سبزوار را با اصفهان قیاس کنیم!؟ این درست که خیلی عقبیم اما این امر قابل جبران است با وحدت و انسجام اجتماعی و سیاسی همه گروه ها و دستجات می شود به این مهم دست یافت.
دلسوزان دیارمان باید در این دوره گذار، بتوانند درخصوص توسعه که همان نیاز سبزوار بزرگ است، با کنارگذاشتن اختلافات اغلب سلیقه ای، یکدیگر را به رسمیت بشناسند. انصافا سبزوار همچون ایران در منطقه و از لحاظ جغرافیایی و قرار گرفتن در رأس خلیج فارس و عبور روزانه میلیون ها بشکه نفت از تنگه هرمز، دارای ویژگی منحصربفرد ژئوپولتیکی است.از امتیاز قرار گرفتن سبزوار در مسیر کریدور جنوب به شمال استفاده نکرده ایم

سبزوار نیز چنین است و در مسیر کریدور جنوب به شمال قرار دارد که می توان با کسب امتیاز عبور راه آهن جنوب به شمال در مسیر دو بندر مهم بندرعباس در جنوب و بنادر شمال کشور باشد. سبزوار ورودی خراسان بزرگ است که به عنوان مثال می تواند با تقویت سرویس دهی به مجاوران و زائران آقا علی بن موسی الرضا (ع) و استقبال حداقل از 10 درصد این مسافران، نقش تعیین کننده خود را همچنان داشته باشد.
اینکه هنوز نتوانسته ایم برنامه ای راهبردی برای استقبال از مسافران داشته باشیم عجیب است و انصافا مدیران شهرستان جایگاهی را باید در ذهن داشته باشند تا چنین ظرفیتی بوجود آید.
شما سالیانی است که در وزارت نفت مشغول به خدمت هستید، آیا از این ظرفیت برای توسعه سبزوار بهره برده اید!؟
پرسش خوبی است، بله! بنده در دوره ای برای نخستین بار دانشکده نفت وگاز را به سبزوار آوردم، دلم می خواست این دانشگاه در پیشانی شهر باشد، جایی که لااقل در شرق کشور چنین مجموعه ای را وزارت نفت در اختیار ندارد، اما توانستیم موافقت های لازم را اخذ کنیم، حتی برای خرید ساختمان دانشگاه علوم پزشکی آمادگی پرداخت یک میلیارد و 130 میلیون تومان خرید آن را نیز به وجود آوردیم که متأسفانه از همین سبزوار مکاتباتی صورت گرفت که ساختمان را به سیدآبادی ندهید!!! یعنی این مقوله چه ربطی به سیدآبادی دارد؟! این اعتباربخشی است برای شهرستان. متأسفانه حب و بغض ها هست و چنانچه نیاز هم باشد، فهرست نام آقایان را برای مردم شهرستان معرفی خواهم کرد!

دانشگاه و صنعت باید نزدیکتر شوند

همین روزها هم در بخش گاز سمتی در بخش سرمایه گذاری دارم که اگرچه مسئولیتی در شهرستان ندارم اما می توانم چنانچه سرمایه گذارانی در شهرستان باشند، تسهیلات مناسبی در این بخش قایل شویم و در اختیار ایشان قرار دهیم.

در مقوله صنعت فولاد نیز اگرچه کارهای خوبی به نفع شهرستان صورت گرفته اما باید توجه داشت ضعف صنایع مادر به ثمر نمی نشیند تا دوبخش صنعت و دانشگاه به مدد هم بیایند و با حمایت از سرمایه گذاری صنایع جانبی، شتاب اشتغال جوانان که دغدغه کشور و مردم محروم است را شاهد باشیم.
چند وقت پیش مطالعه ای درباره توسعه چشمگیر ژاپن انجام دادم و مشاهده کردم یکی از دهها عوامل توسعه در این کشور، اعتماد مردم به صنایع داخلی حتی با وجود گران بودن نسبت به مشابه خارجی آن است. یادمان نرود بجای حذف آدمها، و از صحنه خارج کردن یکدیگر، توان خود را باید برای رشد صنایع بومی بگذاریم.
یادمان نرود، سبزوار پیشینه ای بس طولانی در امر تجارت دارد، معادن متعدد و متنوعی در اطراف خود دارد، انواع محصولات کشاورزی را در جغرافیای خود پرورش می دهد، بنابراین مسئولان بجای سرگرم کردن مردم به موضوع دستک راه آهن، کارخانه تراکتورسازی ششتمد و آلومینیوم داورزن، بیایند و به افزایش همگرایی و زدودن همیشگی اشتغال جوانان همت کنند.دست از عوامفریبی برنداریم، همچنان درجا خواهیم زد!

چرا امیدواری کاذب می دهید به مردم!؟ باید دید چرا بخاطر منافع شخصی معدودی، موضوع راه آهن دائما پیش کشیده می شود؟ موضوعی که در دوره مجلس چهارم از سوی آقای باغانی کلید خورد و می باید حداقل ظرف 5 یا 6 سال ساخته و به بهره برداری می رسید! اما الان هنوز هم درباره آنتن راه آهن بحث داغ محافل است که هیچ ثمری برای شهروندان سبزواری ندارد.

یا موضوع آلومینیوم داورزن! از کی مطرح شده است؟ کارخانه ای که از همان ابتدا نباید صحبتی از آن می شد. موضوعی که جز فریب مردم و دروغ چیزی عاید مردم نکرده است. چنانچه فردی با کمترین تخصص هم باشد می داند که آلومینیوم معمولا در جوار مکانی که سرشار از آب است، بنا نهاده می شود. به عنوان مثال آقای کرباسچیان بود که چندسال پیش تقاضا کرد چنانچه ظرفیتی برای کارخانه آلومینیوم مطرح است آن را در حاشیه خلیج همیشه فارس طراحی کنند! حالا یک عده که مشخص نیست به دنبال چه هستند، در سبزوار مدعی شده اند که چون معدن در جاجرم داریم، این کارخانه می تواند در داورزن ساخته شود! آخر اطلاعات خود را به روز کنید و بروید ببینید به سر این معدن چه آمده است و چرا ورزشکسته است!

من به آگاهی بخشی و جسارت شما (صدای ملت سبزوار بزرگ) اعتقاد دارم و نیک می دانم موضوع را پیگیری خواهید کرد تا اینکه دانستن حق مردم است به منصه ظهور و بروز برسد.
موضوعی که سبزوار سالها بخاطر نبود یک رسانه جسور، ضربه خورد! بنده هم در فضای مجازی و هم در رسانه مکتوب دیده ام که صدای ملت یک استثناء در دیار عزتمند سبزوار بزرگ است.
امیدوارم این حرکت در سبزوار نتیجه روشنی در بر داشته باشد. تجربه تاریخی در مشروطیت اثبات کرد، اگر پیگیری و ممارست نباشد، بهترین و عظیم ترین حرکت های مردمی عقیم خواهد ماند! همانگونه که در ملی شدن صنعت نفت هم دیدیم. بهترین شعارها داده شد، دموکراسی، قانون اساسی و... اما نهایتا چه شد!؟ همین انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران را ببینیم که بزرگترین و گسترده ترین انقلاب قرن لقب گرفت با حضور همه اقشار مردمی شعارهایی همچون استقلال و آزادی مطرح شد و تا امروز هم ادامه دارد. چه شد که امروز به این وضعیت در نقطه ای از کشور رسیده ایم؟ مردم باید مطالبات خود را به عنوان پایه اصلی انقلاب مطرح کرده و از مسئولان بخواهند! این که این درخواست ها پیگیرانه و مسئولانه باشد، مهم است.

باید پذیرفت اگر همواره بر مدار قانون و خواست مردم حرکت کنیم، می توانیم امیدوار باشیم که انقلاب اسلامی در مسیر واقعی خود است.مرکزیت سبزوار در خراسان غربی، حق طبیعی این شهر است

چرا مردم مثلا درخصوص یارانه های دولت قبل، ایستادگی نکردند و با اجرای ناصحیح آن علاوه بر شدت گرفتن تورم، آثار سوء آن هنوز هم اقتصاد کشور را رنج می دهد؟ این روش اجرای یارانه ها، یک فاجعه بزرگ ملی بود. حالا بیاییم و تعصب نشان بدهیم که چه!؟ اگر رسانه نتواند انتقاد سازنده خود را مطرح کند، کجا باید این مطالبات مطرح شود!؟

در خصوص موضوع تقسیم خراسان بزرگ نیز همانطور که شما مطرح کردید، مسایل زیادی رخ داد که واشکافی آن بد نیست! شما گفتید پیگیری موضوع تقسیم خراسان از پیش از انقلاب مطرح بوده است. اما من از زمان آقای هراتی آن را بخوبی به یاد دارم. در دوره اول یا دوم مجلس شورای اسلامی، مطرح شد. اما مرحوم آیت الله افقهی کسی بود که برای نخستین بار بشدت پیگیر این امر بودند و شاهد بودم که کارشناسان را بارها و بارها به سبزوار دعوت کردند تا خراسان غربی به مرکزیت سبزوار رسمیت یابد و امروز انصافا باید بپرسیم «سبزوار» چرا نه!؟

خراسان بزرگ دارای هفت میلیون نفر سکنه بود (ده درصد جمعیت کشور) و بیست درصد وسعت کشور را نیز با خود داشت. آ« موضوعی که باعث تقویت تقسیم استان شد، موضوع نحوه توزیع درآمدها در کشور بود. آمایش سرزمین هم اجرا نشده بود. به عنوان مثال عرض می کنم چنانچه زلزله ای در بم اتفاق می افتاد، دولت نیم یا درصد درآمد استان را به این امر اختصاص می داد، چرا که هیچ وقت نمی آمدند از سهم ناچیز استان قم، به آن اختصاص دهند، بلکه این خراسان بود که نیم یا یک درصد درآمد بهترین گزینه برای کسری های بودجه بود! به هرحال 6 درصد درآمد بودجه باید نصیب خراسان می شد!

مطالعات دولت آغاز شد، مشهد که طبیعتا مطرح بود برای مرکزیت استان خراسان رضوی، بیرجند بخاطر دوری از مرکز و واقع شدن در مقابله با قاچاق مواد مخدر و مسایل مرزی، یک گزینه مطرح بود، بجنورد و موضوع کرمانژها نیز دلیلی بود تا خراسان شمالی به مرکزیت آن شهر مطرح شود و گزینه چهارم خراسان غربی بود، در این هنگام برای خراسان غربی ناگهان بحث کلان شهرها یا شهرهای بزرگ مطرح شد و در ردیف مطالبات مردمی آغاز گردید! مثلا نیشابور (باوجود فاصله نزدیک به مرکز استان) و تربت حیدریه نیز مدعی شد و بحث هایی درگرفت که به نظر می رسد دولت اصلاحات آن زمان قاطعیت بخرج نداد و نتوانست بفهماند که غیر از سبزوار، شهر دیگری این قابلیت را ندارد! آن دوره من در مجلس باوجودی که در اقلیت بودم بارها و بارها گوشزد کردم اما باید گفت اگر دولت وقت تعلل نمی کرد و این دو شهر را مجاب می کرد، سبزوار مرکزیت خراسان غربی را داشت! 

امروز باز هم کم و بیش مشاهده می کنیم عده ای بحث تقسیمات کشوری و مرکزیت سبزوار را عمدا مطرح می کنند که مشخص است این موضوع برای این فرصت طلبان باز هم زمینه نفوذ بیشتر را بوجود آورده است و باید گفت: اگر قرار به تقسیم مجدد استان باشد، سبزوار در ابتدای این فهرست قرار دارد و نیازی به طرح این مسأله از جانب شما نیست. کشور هم اکنون بخاطر عملکرد ضعیف دولت قبل، توانایی مالی این کار را ندارد اما اگر زمانی این اتفاق در کشور رخ بدهد، خراسان غربی به مرکزیت سبزوار می تواند جدی باشد.

به عنوان آخرین پرسش و با توجه به حضور شما و عنوان مهم شما در وزارت نفت، آیا مشکل گازی ایران و ترکیه و بحث غرامت سنگینی که ترکیه از ما خواسته است، توافقاتی صورت گرفته است؟ که گفت: موضوع ترکیه یک بحث کاملا حقوقی بود که در ژنو، جمهوری اسلامی ایران توانست آن را بخوبی حل و فصل نمایند و امروز این مسأله کاملا برطرف شده است.

موضوع مهم درباره توسعه سبزوار این است که باید تعامل، انسجام بین بخشی و اعتماد به استعدادها در رأس برنامه های مسئولان امر باشد./صدای ملت


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
مردم و مسؤولین

از موزه و ساخت المان آرامگاه استاد سبزواری چه خبر؟

مسئولین اقدام کنند:روستاهای دهستان کوه همایی در بخش روداب خالی سکنه نشوند

تا از ظرفیت کامل دیارمان بهره نبریم، توسعه اتفاق نمی افتد

مرگ تدریجی یک رؤیا

آقایان مسئول! شما را بخدا ورودی سبزوار در شأن دیار ولایتمدار سربداران نیست

قوانین شکار نیازمند روزآمد شدن هستند

گراني نان و فشاري که به قشر ضعيف جامعه مي آورد!

امروز خوزستان ، فردا سبزوار

رئیس‌جمهور: از گردنۀ خطرناک در اقتصاد عبور کردیم

طرح سوال از شهردار را رسما به طالبی ابلاغ کردم/ تصویب لوایح مالی اخیر از روی ناچاری بود

نظرسنجی/به نظر شما کدامیک از نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیشترین آراء را از حوزه انتخابیه سبزوار بزرگ کسب خواهند کرد؟

مسئولان شهروندان ساکن در مسکن مهر سبزوار را رها کرده‌اند

طرح دولت برای تقسیمات کشوری به‌زودی اعلام می‌شود

قصه پر غصه مسکن های مهر در سبزوار

اوضاع نابسامان مسافرکشی در خوشاب

بهره برداری از بیمارستان حشمتیه و بروزمشکلات ترافیکی در سبزوار

اختلاف با پیمانکار علت اصلی تاخیر در بهره برداری از پارک ایرانی

88 درصد مردم تغذیه ناسالم دارند

طرح هادی روستایی در سه شهرستان غرب خراسان رضوی عقبتر از میانگین استانی است

ورود فاضلاب کشتارگاه به اراضی کشاورزی

وضعیت کشتار دام سبزوار از زبان مسئولان

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز