کد خبر : 6723
Print Print Print

بخش دوم: آشنایی با معادن و زمین شناسی سبزوار

شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۳

سربداران نیوز:محسن چکنی مقدم/ در بخش قبلی کلیاتی در خصوص مشخصات جغرافیایی و اصطلاحاتمرتبط در حوزه زمین شناسی و معدن خدمت شما ارائه کردیم. در ادامه باید به اینمسئله اشاره کرد که محدوده ها و مناطق با ارزش پس از شناساییتوسط افراد مختلف پس از طی مراحل اداری و پس از اثبات قابلیت سودآوری منطقه درقالب یک مختصات معلوم جغرافیایی در سازمان صنایع و معادن مرکز استان مربوط ثبت وبه نام کسی که این منطقه را پیدا کرده است سندی صادر می شودکه در واقع مجوز بهره برداری و استخراج ماده معدنی در آن ناحیه مشخص محسوب می شودو از آن به بعد کلیه فعالیت های صورت گرفته جنبه قانونی پیداکرد. توجه در این زمینه لازم است که هر گونه فعالیت معدنکاری و استخراج ماده معدنیبدون مجوز از سازمان صنایع و معادن استان مربوطه غیر قانونی بوده و با فرد خاطیبرخورد قانونی می شود.

در شعاع 50 کیلومتری سبزوار به سمت شمال، جنوب، شرق و غرببیش از 200 ناحیه مستعد فعالیت¬های معدنکاری به ثبت رسیده است که هماکنون بسیاری از آنها فعال و مشغول بهره برداری هستند. از مهمترین نواحی سبزوار کهفعالیت های معدنکاری آنها در سطح کشور معروف و زبان زد خاص و عام است می توانبه معادن موجود در روستاهای باغجر، اولر، چشمه سفید، نوده، ششتمد، بخش عریان-محمدآباد و فرومد اشاره کرد که سنگ های استخراج شده از این معادن کهاغلب شامل سنگ های باارزش منگنز و کرومیت است بهخارج از کشور به دلیل کیفیت و مرغوبیت بالای آن صادر می شود. با حرکت به سمتشهرهای بردسکن و کاشمر در جنوب و حرکت به سمت نیشابور در شرق بر تنوع معادن فلزیمس و سنگ آهن افزوده می شود که دلیل آن توسعه توالی ماگمایی خاص تولید کننده اینذخایر است که در بخش های بعدی مفصل در مورد آنها صحبت خواهد شد. این گسترش و غنیبودن ذخایر معدنی در سبزوار و اطراف آن سبب توسعه و احداث کارخانه های متعددفراوری و تولید مواد اولیه از این ذخایر شده است که از آن جمله می توانبه کارخانه فروکروم واقع در بخش جغتای سبزوار و کارخانه سیمان سبزوار اشاره کرد کهبیشتر پایه و اساس مواد اولیه آنها از تولید معادن واقع در محدوده سبزوار وخریداری از معدن کاران بومی شکل گرفته است که این خود بر رونق اشتغال در منطقه وهمچنین انگیزه و رغبت بیشتر برای فعالیت های معدنی در منطقه می افزاید.

معادن موجود در اطراف شهر سبزوار اغلب در سطح کشور معروفبوده و بعنوان یک برند مرغوب مطرح می شوند که شاید کمترین کسی از مردم این شهر ازظرفیت گسترده و بالای شهر خود در زمینه فعالیت های اقتصادی با خبر باشند ! علت اینمرغوبیت و ذخایر گسترده منابع معدنی در شماره های بعدی به دقت توضیح داده خواهدشد.

منبع:صدای ملت


نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
حسن باغشینی
۱۳۹۴/۱۲/۲۷ ۲۱:۰۵
0 0
بسیار عالی بود محتوای مطالب در مورد زمین شناسی سبزوار بسیار خوب و با زبانی روان بیان شده بود و من تصور نمی کردم که سبزوار این چنین غنی و پر معدن باشد از نویسنده تشکر می کنم
پارسا جوادی
۱۳۹۴/۱۲/۲۷ ۲۱:۱۴
0 0
بسبار مطالب جدیدی بود لطفا ادامه دار باشد فقط اطلاعات مردم سبزوار در این زمینه زیاد نیست و چنین مطالبی به آگاهی عموم مردم کمک فراوان می نماید اطلاعات جدید و جالبی بود ممنون از مطالب مفید شما
پربحث ترین ها

شنبه، جشن «دیـدار با پـدران آسمـانی» در گلزار شهدای سبزوار

نظرسنجی/به نظر شما کدامیک از نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیشترین آراء را از حوزه انتخابیه سبزوار بزرگ کسب خواهند کرد؟

عکس/سبزوار:روستای دشتی - کوهپایه ای درقدم

نظرسنجی/عملکرد شهردار فعلی سبزوار را چگونه ارزیابی می کنید؟

چرا حسین مقصودی پیروز شد ؟

دانشگاه فناوری های نوین سبزوار به عنوان یک دانشگاه پویا و خلاق در مسیر توسعه با شتاب حرکت می کند

افتتاح دهکده اقتصاد مقاومتی در بخش روداب سبزوار

عکس/سبزوار:روستای کوهستانی و سردسیر داراب بخش سرولایت خوشاب

خسارات حمله گرازها به مزارع و باغ هاي بخش «مشکان» خوشاب

بخش دوم: آشنایی با معادن و زمین شناسی سبزوار

اولین گردهمایی خیرین در مجموعه رازی جوین برگزار شد

امتیازاتی که سبزوار در آن ها حرف اول را می زند

کمدی سالاد فصل در تالار بیهقی به روی صحنه می رود

مارپیچ سکوت در تصمیم سازی های سیاسی

فراخوان اهدای اسباب بازی های قابل استفاده برای کودکان نیاز مند سبزواری

نشست هم اندیشی توسعه و اشتغال سبزوار بزرگ بزودی برگزار می شود

کلاف سردرگمی به نام کسب درآمد حلال برای شهرداری!

نامزدهای اصلاح طلب در صدر دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه سبزوار بزرگ قرار گرفتند

عیادت رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از زائران عربستانی در مشهد

اف به اصولگرايي اگر شما اسمتان اصولگراست!/شما آبروي واژگان سياسي برده ايد

قوانین مجلس باید مرتبط با اقتصاد مقاومتی تصویب شود/ عدم توجه مسؤولان اجرایی به قانون مبارزه با قاچاق کالا

دانشگاه فناوری های نوین سبزوار را چقدر می شناسید؟

پذیرش تبلیغات در سربداران نیوز